Aktualności

"Świadek historii"

W przedświątecznej atmosferze odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Honorowych „Świadek Historii” w Oddziale IPN w Białymstoku. To już VIII edycja Nagrody. Od 2009 r. uhonorowano w ten sposób 73 osoby i instytucje, mające szczególne zasługi dla upamiętniania najnowszej historii Polski. 

Miło nam poinformować że w tegorocznej edycji jednym z laureatów został śp. Michał Pietkiewicz (ur. 1917, zm. 1988 r.). Żołnierz września 1939 r., represjonowany przez sowietów. W pierwszych latach powojennych nauczyciel, szykanowany za nauczanie prawdy o historii Polski. Współzałożyciel białostockiej „Solidarności”, w 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego związku. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Solidarności” i Fundacji Sztandaru Zarządu Regionu. Propagator pamięci o polskich Kresach. W 1981 r. wielokrotnie upominał się o Polaków pozostałych na Wschodzie. Internowany za działalność opozycyjną.
 

Honorowe odznaczenia wręczył dr Mariusz Żuławnik, zastępca dyrektora Archiwum IPN, który odczytał także list od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka. W swoim przesłaniu Prezes IPN napisał m.in.: „Wśród ponad sześćdziesięciu dotychczasowych Laureatów było wielu, których historia doświadczyła niezwykle boleśnie. Więźniowie sowieckich łagrów, ofiary stalinowskich katowni, Żołnierze Wyklęci czy działacze „Solidarności” - to na ich oczach działa się nasza XX–wieczna historia i to oni są jej częścią. Nie brakowało też młodszych, znających historię jedynie z lektur i opowieści, ale z pasją i determinacją dążących do jej utrwalania i upowszechniania. Również w tym roku Nagroda Honorowa „Świadek Historii” połączy różne pokolenia laureatów. Niezależnie jednak od metryki urodzin, są to osoby wyjątkowe. 
 
 
 
W imieniu Laureatów głos zabrał Karol Czarniecki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Janówce, który podkreślił, że dostrzeżenie przez Kapitułę Nagrody pracy, która wykonywana jest w małych miejscowościach, jest dla wszystkich Laureatów szczególnie ważne i zobowiązuje do dalszego wysiłku dla dobra Polski.
 
Finał uroczystości wypełnił koncert kolęd w wykonaniu chóru Szkoły Podstawowej nr 28 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Białymstoku pod dyrekcją Pani Jolanty Gwiazdowskiej. Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było wspólne odśpiewanie ostatniej z kolęd: „Przybieżeli do Betlejem żołnierze”, napisanej w 1943 r. przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
 
 

 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »