Związki zawodowe na świecie obchodzą Dzień 28 kwietnia pod nazwą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Obchody poświęcone są pamięci pracowników, którzy ulegli wypadkom w pracy, zapadli na choroby zawodowe, albo zginęli podczas wykonywania swych zadań w pracy.
Są one także okazją do upowszechniania problematyki bhp, form i sposobów unikania zagrożeń i ochrony pracowników w procesie pracy. 28 kwietnia jest zatem zarówno dniem wspominania poszkodowanych, jak i okazją do upowszechniania wiedzy o bhp. Przepisy prawne, nawet najlepsze, nie wystarczą, jeśli nie są prawidłowo wprowadzane i egzekwowane. Dlatego tak ważna jest rola inspekcji pracy i związków zawodowych oraz reprezentujących pracowników społecznych inspektorów pracy w egzekwowaniu i przestrzeganiu prawa pracy.
W Białymstoku, dnia 29 kwietnia br., w centrum konferencyjnym „Astoria” odbyła się seminarium związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Minutą ciszy uczczono pamięć pracowników, którzy zginęli przy pracy.
Podczas tego spotkania prelegenci w osobach; Marek Aleksiejuk - Okręgowy Inspektor Pracy, Zbigniew Lenart - Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości, Józef Mozolewski - Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz Anna Karabowicz z ZUS Białystok przedstawili referaty, których wspólnym mianownikiem była problematyka wypadków przy pracy i rola w tym instytucji oraz organizacji, które reprezentowali.
Głos w dyskusji dotyczącej tej tematyki, wzięli też, Ireneusz Wiśniewski - Przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ oraz dr inż. Wojciech Winogrodzki z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan".