Aktualności

Bądźmy partnerami

W krajach skandynawskich z reguły ucieka się od rozwiązań prawnych dotyczących kwestii pracowniczych. Związki zawodowe – czyli przedstawiciele pracowników – oraz pracodawcy wolą sami wynegocjować zadowalające ich rozwiązania.

W Polsce związkowców często traktuje się jako ludzi drugiej kategorii, mówiąc: cóż ten związkowiec potrafi?!  Nic, tylko żądać. A jeszcze do niedawna w strukturach spółek samorządowych oraz innych spółkach uczestniczyli przedstawiciele załóg, zgłaszani przez związki zawodowe. I nie przypominam sobie, żeby ich udział w radach nadzorczych przyczyniał się, by te spółki komunalne osiągały negatywne wyniki. To budowało taką wewnętrzną solidarność pomiędzy jednostką zarządzającą a zarządem tej firmy - mówi Józef Mozolewski, przewodniczący NSZZ Solidarność Region Podlaski.
 
Nawet najlepszych rozwiązań z innych krajów skopiować się nie da. Dlaczego? Bo ich nie stworzono z dnia na dzień. One powstawały przez wiele lat, ewoluowały. Tak też musi być i u nas. Jednak uczyć się od innych – zawsze warto. I dotyczy to zarówno pracodawców, jak i pracowników czy związkowców. Warto uczyć się, że jedynie silne, merytoryczne strony mogą być partnerami na przykład dla rządu - mówi Andrzej Matla, ekspert Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
 
Na nieszczęście dzisiaj związki zawodowe mają przyklejoną taką łatkę organizacji roszczeniowej. Wobec tego ciężko znaleźć porozumienie między związkami a pracodawcamiwtakim aspekcie, aby to było współzarządzanie firmą. Jak najbardziej warto o to walczyć, jednak wcześniej trzeba by było spełnić pewne warunki.Wkrótkim terminie – to najlepiej by było, żeby związki zawodowe poświęciły trochę uwagi na przeszkolenie w kwestiach ekonomicznych i zarządczych części swoich aktywnych członków. Udowodniliby w ten sposób pracodawcom, że mają wiedzę, którą można wykorzystać do współzarządzania. To byłaby już dobra płaszczyzna, by rozmawiać o tego typu rozwiązaniach - mówi Andrzej Parafiniuk, Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
 
Pełny tekst wypowiedzi - zobacz

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »