W ramach seminarium EZA, przedstawiciele związków zawodowych z 10 krajów spotkali się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Uczestnicy spotkania przez trzy dni dyskutowali o problemach zatrudnienia w swoich krajach.
Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej, który w imieniu przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" otworzył seminarium, podkreślił jak istotne znaczenie mają problemy omawiane podczas seminarium.
"Jestem zaszczycony, że to spotkanie odbywa się w Gdańsku. Dziś, w tym historycznym mieście zastanawiam się gdzie jest ta Polska, ta Europa, o którą walczyliśmy? Nikt przecież nie myślał wtedy o tym, że w przyszłości ludzie uczciwie pracujący na umowy na czas nieokreślony będą zasilać grupę tzw. biednych pracujących. Quo vadis, Europo?" – mówił na seminarium Józef Mozolewski, wiceprzewodniczący EZA, a zarazem przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” i członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Piergiogio Sciacqua, przewodniczący EZA, przypomniał uczestnikom encyklikę papieża Jana Pawła II o pracy ludzkiej, która, jak podkreślił, mimo, że spisana na początku lat 80-tych do dziś zachowała swoją aktualność. – Nie tylko ta encyklika, ale również wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim wskazuje na to jak ważne jest obecnie działania na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i nadania godności pracy – tłumaczył.
Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich, Ryszard Czerniawski, zwrócił uwagę na najczęstsze skargi wpływające do jego biura. – Szczególnie dotkliwy jest problem umów cywilnoprawnych oraz kwestia zwolnienia z podatków. Rocznie wpływa do nas ok. 70 tys. skarg – mówił.
Seminarium rozpoczęło się prezentacją Stana De Spiegelaera, który przedstawił sytuację „biednych pracujących” w Europie. Według definicji, to grupa ludzi, która mimo, że pracuje zalicza się do osób ubogich. Okazuje się, że w Polsce blisko 12% pracowników można zaliczyć do tego grona. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Rumunii, a najlepiej jest w Finlandii. Co ciekawe, problem w Polsce się zmniejsza, w przeciwieństwa do m.in. Niemiec, Włoch, czy Hiszpanii, gdzie zjawisko jest coraz bardziej powszechne.
Spotkanie moderowała dr Ewa Podgórska-Rakiel - ekspert zespołu prawnego NSZZ "Solidarność"
Europejskie Centrum Pytań Pracowniczych jest organizacją, podkreślającą znaczenie wartości chrześcijańskich, którą tworzy ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów. Członkami EZA są centra szkoleniowe związków zawodowych, społeczno-politycznych i społeczno-kulturalnych organizacji pracowników a także ośrodki badawcze, zajmujące się problemami pracowniczymi.
Dwa główne cele EZA to: promocja dialogu społecznego i dyskusja na poziomie europejskim na temat wyzwań społecznych i promocja rozwoju socjalnego, gospodarczego i kulturowego społeczeństwa.