III rocznica katastrofy smoleńskiej
W naszym regionie obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły sie już w niedzielę (07.04.2013) mszą świetą w białostockim kościele pw. św. Kazimierza w intencji śp. pamięci Krzysztofa Putry - Wicemarszałka Sejmu i Senatu RP oraz ofiar katastrofy smoleńskiej celebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego.
Na zakończenie mszy św.głos zabrał Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego, Józef Mozolewski, który w swoim wystąpieniu odniósł sie do wartościi historycznych i patriotycznych.
Treść wystąpienia Józefa Mozolewskiego:
Wasza Ekscelencjo, Czcigodni kapłani, Rodzino śp. Krzysztofa Putry, Rodzino śp. Ks. Jerzego Popiełuszki, Posłowie, Poczty sztandarowe!
Wiosną 1940 roku miała miejsce bardzo bolesna dla narodu polskiego Zbrodnia Katyńska. Zbrodniarze komunistyczni rozstrzelali co najmniej 21 768 obywateli Polski, wśród nich ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji, lekarzy, artystów, nauczycieli i duchownych. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940 – 1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało, jak dotąd wyjaśnionych.
Zapewne powinniśmy wstydzić się tego, że po 1990 roku mało skutecznie zabiegamy o wyjaśnienie szczegółów tej zbrodni.
I kiedy zbliżała się 70-ta rocznica tego mordu, żyliśmy nadzieją, że władze naszego kraju, w sposób godny zapewnią obchody tego wydarzenia.
A cóż spostrzegliśmy, rozdzielone wizyty Premiera i Prezydenta oraz gorszące sceny z tym związane. To było również niesmaczne, jeśli nie haniebne, kiedy politycy PO mówili, że jeśli „On chce, tj. Pan Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, tam jechać to niech jedzie prywatnie”. Pan Prezydent jako patriota wiedział, że tam musi być. Musi tam być, by Światu przypomnieć o tragicznych losach naszego Narodu. Nie zważał na nic. Wspólnie ze swoją małżonką oraz z pełną reprezentacją naszego nardu udał się dnia 10 kwietnia 2010 roku na obchody tej rocznicy. Odlecieli, ale nie dolecieli.
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 pod Smoleńskiem wydarzyła się niewyobrażalna katastrofa.
Rozbił się samolot TU-154, którym polska delegacja leciała na obchody 70-tej rocznicy zamordowania polskich oficerów przez NKWD w Katyniu. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Wśród ofiar byli również mieszkańcy naszego województwa:
- Prezydent RP - Ryszard Kaczorowski
- Marszałek - Krzysztof Putra
- prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego - abp Miron Chodakowski
- stewardesa - Justyna Moniuszko.
Dzisiaj, kiedy obchodzimy 3-cią rocznicę tej straszliwej katastrofy to stwierdzamy, iż jest to jakiś straszliwy chichot historii, a my widzimy naszą kolejną bezsiłę i niemoc w wyjaśnieniu tych spraw sprzed 73 lat i sprzed 3 lat. Świadczy to o słabości naszego Państwa, które nie było w stanie zapobiec katastrofie i nie jest w stanie jej wyjaśnić. Ale głęboko wierzymy, że zostaną one wyjaśnione, a winni osądzeni.
Jako ZR Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz PiS w Białymstoku byliśmy bardzo blisko związani z ofiarami tej katastrofy.Dlatego też, postanowiliśmy w 3-cią rocznicę tej tragedii uczcić pamięć ofiar Katynia, jak również katastrofy smoleńskiej poprzez modlitwę.
Po mszy św. zebrani wysłuchali Oratorium pt. „Cierń i Chwała”. Bóg, Honor, Ojczyzna w wykonaniu Małgorzaty Kubaly – sopran oraz Roberta Cieśli – tenor.
We wtorek (9 kwietnia) kilkaset osób uczestniczyło w marszu pamięci, który przeszedł przez centrum miasta przed pomnik upamietniający ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie odczytano apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.
W środę (10 kwietnia) o godz. 8.00 w kościele pw. św. Rocha odbyła sie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy złożono kwiaty przy Pomniku Smoleńskim oraz na grobach ofiar katastrofy.
Ostatnim punktem regionalnych obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej bedą niedzielne (14 kwietnia) uroczystości w Świetej Wodzie/k. Wasilkowa. Tam właśnie po mszy św. celebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie i poswięcenie Krzyża Smoleńskiego.