Protest strażaków zrzeszonych w NSZZ "S"
Wczoraj odbyło się posiedzenie Zespołu ds. poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy podległych MSWiA. W programie posiedzenie znalazły się tylko dwa punkty – świadczenie mieszkaniowe i karta mundurowa. - Niestety, nie było żadnego przełomu. Taki rozwój wypadków należy wręcz traktować jako krok w tył - komentuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "S".
- W stosunku do propozycji, jaka została przedstawiona 15 listopada 2024 r., nie zmieniło się nic co pozwoliłoby stwierdzić, że rozmowy ruszyły do przodu. Wiceministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek oraz Wiesław Szczepański doprecyzowali jedynie kwestie związane z planami wprowadzenia w podległych służbach świadczenia mieszkaniowego oraz programu „Karta Mundurowa”. Świadczenie mieszkaniowe na pewno nie zostanie wprowadzone od dnia 1 stycznia 2025 r. ale istnieje szansa, że będzie to szybciej niż w trzech transzach - relacjonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" i zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "S".
Nowych propozycji brak
- Przedstawiciele resortu nie przedstawili w dalszym ciągu żadnych projektów aktów prawnych, które można by w sposób merytoryczny ocenić - dodaje.
Jak przekazują związkowcy, w odniesieniu do pozostałych postulatów zgłoszonych we wspólnym stanowisku związków zawodowych z dn. 25 listopada br., ministerstwo nie podjęło rozmów.
Protest
Wobec powyższego Związek przystąpił do realizacji planu działań protestacyjnych.
Decyzje na temat form protestu strażaków zapadły podczas posiedzenia Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność", które odbyło się w dniach 17-18 grudnia 2024 r. w Spale. Obrady zdominował temat akcji protestacyjnej w PSP. Związkowcy omówili propozycje MSWiA i zatwierdzili plan działań protestacyjnych na wypadek braku zadawalających efektów rozmów.
Dziś związkowcy zawiesili na pojazdach i na swoich jednostkach flagi Solidarności oraz banery informujące o akcji protestacyjnej.
Utrudnianie działalności związkowej
Protestujący alarmują jednak, że nie wszyscy komendanci PSP respektują decyzję NSZZ "S" o oflagowaniu jednostek.
"Mł. bryg. Wojciech Sokołowski, Komendant Powiatowy PSP w Wysokiem Mazowieckiem, wydał zakaz wywieszania flag związkowych. (...) Takie działania stanowią ewidentne utrudnianie działalności związkowej, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Nie możemy i nie będziemy tego tolerować" - napisał wczoraj w mediach społecznościowych Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".