Aktualności

Dofinansowanie z PFRON w 2024 roku

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dofinansowanie  ich wynagrodzeń z PFRON. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika. Pracodawcy przysługuje ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności pracownika. Ponadto warunkiem otrzymania dofinansowania jest ujęcie pracownika w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON.

Dofinansowanie przysługuje w wysokości:

  • 2400 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 1350 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 500 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

W odniesieniu do osób niepełnosprawnych, którym orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, powyższe kwoty zwiększa się o:

  • 1200 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • 900 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  • 600 zł - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

PFRON wypłaca dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.

Wysokość miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego jest ograniczona. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 90% poniesionych miesięcznych kosztów płacy. Natomiast w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej dofinansowanie nie może przekroczyć 75% tych kosztów. Należy wskazać, że kosztami płacy są wynagrodzenie brutto oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz FGŚP, naliczone od tego wynagrodzenia.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Dofinansowanie nie przysługuje także:

- na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury;

- do wynagrodzeń wypłaconych po dniu złożenia wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc;

- jeżeli wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie zostało przekazane na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych;

- jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów.

Źródło: infor.pl

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »