Aktualności

Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

Druga rata odpisu na ZFŚS

30 września 2023 r.  pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych  (ZFŚS) ma obowiązek przekazać drugą ratę odpisu. Ustawodawca ustalił podstawę naliczania odpisu na początku roku - przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej z drugiego półrocza 2019 r. - a następnie zmienił tę podstawę w połowie roku - przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej z drugiego półrocza 2021 r. Zmiana weszła w życie 11.08.2023 r. i wpłynęła na sposób ustalenia drugiej raty odpisu na ZFŚS za 2023 r. W związku z tym, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. odpis ustala się w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., tj. 4434,58 zł, natomiast w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. – w oparciu o wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. w wysokości 5104,90 zł.

 Dofinansowanie posiłków dla pracowników

We wrześniu weszły przepisy dotyczące miesięcznego limitu dofinansowania posiłków dla pracowników. Obecnie dofinansowaniu, wolnym od ZUS, podlegają posiłki do limitu wynoszącego 450 złotych. Tzw. oskładkowaniu nie będą podlegać również talony, bony żywieniowe, kupony oraz karty przedpłacone, w tym przypadku również obowiązuje limit 450 złotych, które pozwalają na nabycie w placówkach handlowych lub gastronomicznych posiłków spożywanych bezpośrednio po zakupie.

Ochrona przed zwolnieniem w pracy

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 22 września przyznaje nowe uprawnienia pracownikom, którzy podlegają szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Na podstawie znowelizowanych przepisów K.p.c. pracownik podlegający szczególnej ochronie może w toku sprawy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy wystąpić – na każdym etapie postępowania – do sądu o udzielenie zabezpieczenia poprzez nakazanie dalszego zatrudniania tego pracownika przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Sąd co do zasady jest obowiązany uwzględnić wniosek uprawnionego pracownika i udzielić takiego zabezpieczenia. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie pracownika jest oczywiście bezzasadne.

Spółki transgraniczne

Do polskiego porządku prawnego weszła w życie 15 września 2023 r. ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek. Ustawa ta, przewiduje m.in. uregulowanie form uczestnictwa pracowników w takiej spółce. Chodzi tu m.in. o prawo do wyznaczania lub wyboru określonej liczny członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów.

Zaległy urlop do końca września

Do końca września pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu zaległego. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne oraz że dotyczy to również urlopu wypoczynkowego. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy z 7 kwietnia 2008 roku, przepis ten nie dotyczy części urlopu zaległego udzielanego w trybie tzw. na żądanie.

 

Opr. na podst:. infor.pl

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »