Emerytury pomostowe
Emerytury pomostowe stracą charakter świadczenia wygasającego. To główne założenie nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 16 sierpnia. Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Prace uznawane za prace w szczególnych warunkach są to np. prace: pod ziemią, na wodzie i pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu, bardzo ciężkie prace fizyczne, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem, np. prace rybaków morskich, prace garbarskie, prace wykonywane w kanałach ściekowych.
Emerytura pomostowa umożliwia zakończenie aktywności zawodowej wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym. Są one wypłacane do momentu uzyskania zwykłej emerytury. Dla kobiet to granica 60 lat, a dla mężczyzn 65. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.
Obecnie prawo do pomostówki mają osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku. Nowelizacja wprowadza zasadniczą zmianę, przyznając prawo do świadczeń osobom pracującym po 31 grudnia 1998 roku. Z emerytur pomostowych będą mogły dodatkowo skorzystać osoby pracujące w szczególnych warunkach wpływających na stan zdrowia, ale tylko jeśli zawód wykonywały wyłącznie po 31 grudnia 1998 r. Nowelizacja doprecyzowuje także kilka szczegółowych zasad dotyczących tych świadczeń. Nowa ustawa ustala np., że chodzi o zarobkowanie nie tylko na etacie, ale też na umowie cywilnoprawnej. Do tego prawo do pomostówki ulega zawieszeniu, jeżeli uprawniony znów podejmie pracę o takim charakterze.
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych były jednym z postulatów porozumienia rządu z NSZZ Solidarność, które podpisano 7 czerwca br.