Aktualności

Nowe przepisy w ochronie zdrowia

 

5 września 2023 roku wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia.
Jak wynika z tytułu rozporządzenia, jego przepisy znajdują zastosowanie jedynie w odniesieniu do stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami tj. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych oraz jednostek wojskowych. W pozostałych podmiotach leczniczych rozporządzenie nie ma wprost zastosowania. Nie ma przeciwwskazań, aby pracodawcy analogicznie stosowali przepisy rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, jednak powinni dać temu wyraz np. w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub innych wewnątrzzakładowych aktach prawa pracy.  Zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji do pracowników, których kwalifikacje są określane przez odrębne przepisy, stosuje się rozporządzenie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Oznacza to, że jeśli kwalifikacje na danym stanowisku pracy określone są odrębnymi przepisami to wówczas rozporządzenie ma zastosowanie jedynie w nieuregulowanym zakresie.
Zmiana kwalifikacji wymaganych dotyczy m.in. stanowiska przełożonej pielęgniarek oraz zastępcy przełożonej pielęgniarek. Od 5 września 2023 roku wymagania to: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz 5 lat pracy w zawodzie. Natomiast według nowych przepisów pielęgniarka oddziałowa musi posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie oraz 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych pielęgniarstwa.
Wyodrębnione zostały nowe stanowiska pracy, które dotychczas nie były uregulowane pod kątem wymaganych na tych stanowiskach kwalifikacjach. 
 
Takimi stanowiskami są m.in.:
- zastępca kierownika centralnej sterylizatorni, 
- kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego oraz jego zastępca, 
- starszy asystent zdrowia publicznego, asystent zdrowia publicznego, młodszy asystent zdrowia publicznego, 
- inżynier biomedyczny i młodszy inżynier biomedyczny,
- starszy specjalista neurologopeda, surdologopeda, specjalista neurologopeda, surdologopeda, młodszy specjalista   neurologopeda, surdologopeda, 
- edukator do spraw stomii, 
- terapeuta środowiskowy, 
- starszy psychoterapeuta, psychoterapeuta, 
- specjalista psychoterapeuta dzieci i młodzieży, starszy specjalista psychoterapeuta dzieci i młodzieży
- specjalista – chirurgiczna asysta lekarza, starszy specjalista – chirurgiczna asysta lekarza,
- optometrysta,
- dyspozytor lotniczy, asystent dyspozytora lotniczego, 
- starszy koder medyczny, koder medyczny, młodszy koder medyczny 
- operator procesu dekontaminacji, 
- koordynator (pacjenta onkologicznego), 
- inspektor ochrony danych, pełnomocnik ochrony informacji niejawnych. 
Jednocześnie usunięto niektóre stanowiska pracy np. stażystka pielęgniarka, stażysta położna. 
Inne stanowiska zmieniły nazwę np. kierownik zespołu techników elektroradiologów został przemianowany na kierownika zespołu elektroradiologów, co wynika ze zmian w kształceniu w tym zawodzie oraz możliwości ukończenia studiów wyższych na kierunku elektroradiologia.
Na podst.: infor.pl
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »