Spór zbiorowy

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. 

 
Prawa i interesy zbiorowe pracowników w sporze z Pracodawcą są reprezentowane przez związki zawodowe.
Formułę sporu zbiorowego powinniśmy stosować dopiero w sytuacji  braku możliwości porozumienia się z pracodawcą w formule merytorycznych negocjacji w ważnych kwestiach dotyczących pracowników, szczególnie wtedy, gdy zachodzi potrzeba użycia różnych form protestu, nacisku do strajku włącznie.
 
Pamiętajmy, że legalnego strajku nie da się przeprowadzić bez odpowiedniego zastosowania przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Z uwagi na dość skomplikowany i delikatny proces przeprowadzenia legalnego strajku bez narażenia pracowników na negatywne konsekwencje, należy tę procedurę przeprowadzić po wcześniejszym uzgodnieniu z Biurem Prawnym oraz pod jego nadzorem do czasu rozwiązania zaistniałego sporu. Tak samo powinniśmy postąpić zanim skierujemy do Pracodawcy jakiekolwiek pismo formalne, które może uruchomić procedurę sporu zbiorowego. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie w każdej sytuacji formuła sporu zbiorowego jest korzystna dla pracowników, szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy pewności, że w przypadku potrzeby zaostrzenia form protestu do strajku włącznie, mamy  poparcie zdecydowanej większości pracowników, poparcie potwierdzone wcześniejszym, dogłębnym rozeznaniem.
 
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »