OZ do pracodawcy

Jedną z podstaw działalności OZ NSZZ „Solidarność” w zakładach pracy jest ułożenie partnerskich relacji z Pracodawcą w celu merytorycznej i skutecznej reprezentacji interesów pracowniczych, w szczególności członków NSZZ „Solidarność”.

Nie powstajemy w zakładzie pracy po to by walczyć z Pracodawcą, a po to, by w dialogu wypracowywać dla pracowników i członków Związku jak najlepsze rozwiązania, korzystając oczywiście, jeśli taka zaistnieje konieczność, z możliwości protestu i nacisku przewidzianych przepisami prawa, wywalczonymi zresztą przez NSZZ „Solidarność”.
 
Zgodnie z zapisami ustawy o związkach zawodowych organizacje związkowe zobowiązane są do przekazywania pracodawcy informacji o ilości zrzeszanych członków wg stanu na dzień 31 grudnia oraz 30 czerwca w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym okresie. Brak takiej informacji powoduje, że OZ traci uprawnienia przysługujące organizacji związkowej do czasu przekazania wymaganej informacji.
 
Ilość członków Związku jest też jedną z podstaw do ustalenia ilości osób wskazanych do szczególnej ochrony oraz skorzystania z uprawnienia do oddelegowania na etat związkowy (OZ - minimum 150 członków) lub częściowe oddelegowanie, tzw. godziny związkowe (OZ - poniżej 150 członków).
Poniżej akty prawne oraz wzory dokumentów. 
 
Zachęcamy do korzystania z pomocy Biura Prawnego w konstruowaniu pism do pracodawcy, szczególnie wtedy, gdy w danej kwestii czynimy to po raz pierwszy, np. podejmując czynności związane z informacją o osobach chronionych. Prawnik pomoże wybrać najkorzystniejszy dla OZ wariant, wskazując też odpowiednią podstawę prawną. 
Konstruując pisma do Pracodawcy, ważnym jest, by nie popełnić merytorycznego błędu, którego konsekwencje mogą być brzemienne w skutkach dla pracowników i członków Związku.
 
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »