Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Białostockie obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizował Region Podlaski NSZZ „Solidarność”,Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych i Niezależne Zrzeszenie Studentów w Białymstoku. 
W ramach obchodów m. in. zorganizowano wystawę przed katedrą pt.: „586 dni stanu wojennego”. W Książnicy Podlaskiej odbyła się prezentacja książki „Województwo białostockie w ocenie SB 1980–1985”. W dniu rocznicy, na Rynku Kościuszki harcerze i studenci z NZS kolportowali okolicznościowe wydanie gazety „Posłaniec historii”, przygotowanej przez Oddział IPN w Białymstoku. Ponadto, w sali kina „Ton” odbywały się projekcje filmów dokumentalnych dotyczących stanu wojennego, a Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych i NZS przygotowały pokaz sitodruku. 

Dnia 13 grudnia br. w kościele pw. św. Rocha w Białymstoku Abp Edward Ozorowski, Metropolita Miałostocki odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W homilii ks. Skubiś przypomniał, że wprowadzony 30 lat temu stan wojenny powinien być traktowany z cała powagą. „Teoria wyboru tzw. mniejszego zła uderzyła w żywy naród. To była wielka krzywda wypowiedziana całemu narodowi, ale i poszczególnym ludziom. Dlatego nie można robić z historii Polski happeningu, bo Polska to jest wielka sprawa” – mówił. 

Na zakończenie liturgii Abp Ozorowski wspomniał postać ks. Witolda Pietkuna, pierwszego kapelana białostockiej Solidarności, działającego przy parafii św. Rocha. „Chciałbym życzyć wszystkim tym, którzy cierpieli, walczyli i modlili się o wolną Polskę sił i mocy na tej drodze prawdy i wolności, która jest zawsze drogą prowadzącą ku Bogu” – mówił Metropolita. 

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki przy białostockiej katedrze. W trakcie marszu złożono kwiaty pod tablicą umieszczoną na ścianie byłego pierwszego komisariatu MO przy ul. Lipowej, upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym. Modlono się również przy pomniku bł. Jana Pawła II.

galeria zdjęć - tutaj