Reakcja Prezydium ZR na expose Premiera

Stanowisko
Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”
ws. zapowiadanych przez Rząd RP zmian w polityce społecznej Państwa

Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko zapowiedzianym w expose Premiera radykalnym działaniom mającym na celu obciążenie kosztami kryzysu pracowników oraz najuboższych grup obywateli. Zaskakująca, dla obywateli i dla nas, jest tak radykalna zmiana oceny stanu polskiej gospodarki, stanu polskiego państwa  przez Rząd RP tuż po wygranych przez partie koalicyjne wyborach parlamentarnych.
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ośmielamy się przypomnieć, że NSZZ „Solidarność” walczył o to by w wolnej Polsce ludzie mogli dokonywać wyborów w sposób wolny, świadomie wybierając pomiędzy prezentowanymi realnymi programami poszczególnych ugrupowań. To z czym mamy dziś do czynienia nie ma nic wspólnego z tamtymi ideałami.
Zapowiedziane zmiany, m.in. zwiększenie składki emerytalnej dla pracodawców wpłynie na zmniejszenie wynagrodzeń pracowników co wraz ze spadkiem płacy realnej spowoduje zmniejszenie popytu wewnętrznego co jest tożsame z zahamowaniem wzrostu gospodarczego. Natomiast wydłużenie wieku emerytalnego znacząco utrudni dostęp do rynku pracy ludziom młodym, ludziom już dziś krzywdzonym poprzez niestabilne formy zatrudnienia.
Mając na uwadze dobro naszej Ojczyzny a przede wszystkim bezpieczeństwo obywateli żądamy uzgodnienia przez strony dialogu społecznego form zabezpieczenia społecznego w czasie kryzysu, przyjęcie rozwiązań zabezpieczających, a nie obciążających środowiska pracownicze i najsłabsze grupy społeczne.
Oczekujemy także uzgodnienia działań długofalowych rozwoju naszego Państwa, ich stabilności i przewidywalności, działań których podstawowym celem będzie dobro obywateli.
Żądamy  podjęcia niezbędnych działań w kierunku:

  • Zahamowania dramatycznego wzrostu cen
  • Wzrostu wynagrodzeń i zmniejszenia rozwarstwienia w wynagrodzeniach
  • Wprowadzenia rozwiązań prawnych zwiększających możliwości stałego zatrudnienia
  • Likwidacji „szarej strefy” w celu zwiększenia dochodów budżetu państwa i ZUS
  • Ochrony nabytych praw emerytalnych i bezpieczeństwa środków finansowych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych
  • Stworzenia sprzyjających, cywilizowanych warunków pracodawcom w kontekście możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, w sposób szanujący godność człowieka.
  • Zwiększenia środków finansowych na aktywne formy zwalczania bezrobocia

 

Białystok, dnia 28 listopada 2011r