Relikwie i obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Grajewie

W niedzielę 16 października 2011r w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie została odprawiona uroczysta msza święta w trakcie której wniesiono do świątyni relikwie i obraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystościach udział wzięła najbliższa rodzina bł. ks. Jerzego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” z Białegostoku i Grajewa oraz organizacji kombatanckich, grajewskich szkół, organizacji społecznych i Policji. Tego dnia licznie przybyli mieszkańcy Grajewa oraz członkowie NSZZ „Solidarność”, zarówno ci którzy organizowali związek na terenie Grajewa w 1980 roku jak też ci z obecnie funkcjonujących Organizacji Zakładowych.
Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski zwracając się do uczestników uroczystości podziękował proboszczowi ks. Prałatowi dr Czesławowi Oleksemu za szczególne serce do Solidarności, pogratulował członkom NSZZ „Solidarność” Oddział w Grajewie tak wzniosłej inicjatywy. W swym wystąpieniu nawiązał do obecnej, niekorzystnej sytuacji pracowników w Polsce oraz podejmowanej na nowo w Polsce walki z krzyżem, jak stwierdził - „to z pewnością nie za taką Polskę męczeńską śmiercią zginął bł. ks. Jerzy (…), taki los gotujemy sobie sami dokonując takich a nie innych wyborów…”
Relikwie i obraz są umieszczone w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej tymczasowo, w niedługim czasie kiedy będzie to już możliwe zostaną przeniesione do specjalnie przeznaczonego miejsca w nowo budowanym kościele p.w. błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Obraz i relikwiarz ufundowali członkowie NSZZ „Solidarność” Oddział w Grajewie.

Pomysł ufundowania obrazu do Kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej narodził się już w trakcie mszy beatyfikacyjnej 6 czerwca 2010r na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Był to ostatni akt procesu beatyfikacyjnego kapelana Solidarności, kapłana, który nigdy nie narzekał, zawsze był gotów nieść pomoc innym, zawsze otwarty na problemy drugiego człowieka i to w czasach gdzie „czujne oko” władzy nie spuszczało go ani na chwilę. Zapłacił za to cenę najwyższą.
Swoją propozycję przedstawiłem w macierzystej organizacji „grajewskich płyt”, pomysł spotkał się z jednogłośną akceptacją, poparły go także pozostałe organizacje z Grajewa.
Propozycja Solidarności spotkała się z życzliwym przyjęciem ks. prałata Czesława Oleksego. Rozpoczęły się poszukiwania artysty, który by obraz wykonał, ks. prałat zaczął również zastanawiać się nad tym gdzie obraz umieścić. Stanęło na tym, że obraz będzie umieszczony w nowobudowanym kościele p.w. Papieża Jana Pawła II.
Namalowania obrazu podjął się Marek Karp z Suchowoli polecony przez rodzinę bł. ks. Jerzego. Rodzina podarowała także coś bezcennego – relikwie błogosławionego.
Dziś  w  Polsce, także w naszym mieście i regionie jest bardzo wiele problemów: brak pewności jutra, bezrobocie, ubożenie społeczeństwa, niestabilne formy zatrudnienia, rozwarstwienie społeczne, zbyt duże rozpiętości wynagrodzeń, czy zbyt niski poziom wynagrodzeń – to tylko niektóre.
Z tymi problemami mierzy się dziś praktycznie tylko NSZZ „Solidarność”.  Relikwie i obraz pozwalają nam czuć  bliskość bł. ks. Jerzego a tym samym jego wsparcie. Jest ono nieodzowne w naszej codziennej niełatwej pracy.

            Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Oddział w Grajewie składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy swoją obecnością zaszczycili  tę uroczystość.
Dla nas, mieszkańców Grajewa to ogromny zaszczyt, że mamy w naszej świątyni relikwie i obraz wielkiego orędownika spraw środowisk pracowniczych, błogosławionego męczennika, który oddał życie za wiarę, za nas, za Solidarność i niepodległą Ojczyznę. To za jego pośrednictwem będziemy mogli zanosić swoje troski i prośby przed oblicze Najwyższego.

Eugeniusz Formejster
Wiceprzewodniczący
Zarządu Regionu Podlaskiego
NSZZ „Solidarność”

galeria zdjęć - tutaj