Jakość, nie ilość

Wspieranie tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości to jedno z zadań dla Unii Europejskiej w ramach strategii Europa 2020. To jeden z wniosków deklaracji przyjętej wczoraj w Gdańsku, na zakończenie seminarium w sprawie unijnej strategii Europa 2020.
Celem spotkania była przede wszystkim analiza zjawisk na europejskim rynku pracy w kontekście przyjętej przez Komisję Europejską strategii Europa 2020.
Światowy kryzys gospodarczy ostatecznie pogrzebał cele Strategii Lizbońskiej. W osiągnięciu ich nie pomogła postępująca od początku lat. 90 liberalizacja prawa pracy. Jej efektem są natomiast niekorzystne dla pracowników zjawiska: niestabilne zatrudnienie, rosnąca ilość umów na czas określony czy praca tymczasowa. Coraz większym problemem Unii jest wysokie bezrobociem młodych ludzi. Pogłębia się zróżnicowanie aktywności zawodowej. Aktywne kraje północy - kraje z wysokim odsetkiem aktywnych zawodowo, powyżej 70 proc.) kontra mniej aktywne kraje Europy środkowej i wschodniej oraz południowej – z odsetkiem 60 proc. i mniej aktywnych zawodowo. W Polsce, gdzie konkurencyjność oparto o niskie koszty pracy mamy zbyt mało miejsc pracy dla młodych i dobrze wykształconych absolwentów. Sytuację pogarsza jeszcze niewydolny system wspierania  aktywności zawodowej.
Jednym z założeń strategii Europa 2020 jest tworzenie miejsc pracy. – Dobrej jakości – dodają związkowcy w podpisanej wczoraj deklaracji. Podpisani pod nią przedstawiciele związków zawodowych uważają, że nie da się budować nowego ładu gospodarczego w UE bez dialogu społecznego w obszarach związanych z rynkiem pracy. Jednym z nich jest analiza rynku pracy pod kątem potrzeb i powiązania z nimi polityki edukacyjnej. Kolejne obszary to tworzenie długotrwałych miejsc pracy, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej czy podatku od transakcji finansowych
Związkowcy zgodzili się, że przygotowany przez Komisję Europejską dokument pomoże w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego. Uczestnicy spotkania podkreślili, że nie można budować solidarnej Europy w oderwaniu od uniwersalnych wartości chrześcijańskich czy równoprawnego traktowania partnerów społecznych, a zwłaszcza związków zawodowych na poziomie wspólnoty oraz państw członkowskich. „Stwierdzamy, że we wdrażaniu strategii głównym wyznacznikiem powinien być personalizm, a więc szacunek dla każdej osoby, solidarność i związana z nią sprawiedliwość społeczna, dialog społeczny oraz spójność ekonomiczna i społeczna” – czytamy w deklaracji.
Europa 2020 to strategia rozwoju Unii Europejskiej przygotowana przez Komisję Europejską, jako odpowiedź na kryzys gospodarczy. Celem strategii jest powrót na ścieżkę stabilnego rozwoju gospodarczego przy założeniu tworzenia miejsc pracy i podwyższaniu standardu życia. Komisja proponuje pięć wymiernych celów UE na rok 2020, które nadadzą kierunek całemu procesowi i zostaną przełożone na cele krajowe. Obejmują one: zatrudnienie, badania i innowacje, zmiany klimatu i energię, edukację oraz walkę z ubóstwem.
Seminarium „Tworzenie lepszych miejsc pracy w ramach strategii UE 2020” zostało zorganizowane przez Dział Szkoleń KK w ramach współpracy z EZA. Uczestnikami byli przedstawiciele związków zawodowych z Bułgarii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Rumunii.

Dział Informacji KK