|
W dniach 15 - 16 października 2009 roku obradował w Białymstoku XXIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność". Przed rozpoczęciem obrad odbyła się uroczystość upamiętniająca śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Przy pomniku kapelana "Solidarności" delegaci na Zjazd, parlamentarzyści, władze samorządowe i mieszkańcy Białegostoku zapalili znicze i złożyli kwiaty. Wszystkich zgromadzonych przywitał Józef Mozolewski - przewodniczący podlaskich struktur "Solidarności". Pod pomnikiem była obecna również Marianna Popiełuszko, matka ks. Jerzego, która wraz z rodziną przybyła na uroczystości. Tuż obok pomnika przewodniczący "S" otworzył wystawę fotografii ks. Popiełuszki.
Następnie delegaci i goście przeszli do Katedry Białostockiej , by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Podczas homilii metropolita gdański przypomniał historię białostockiej "Solidarności" i swoje z nią związki. Odnosząc się do obecnej sytuacji w Polsce, powiedział, że NSZZ "Solidarność" ze względu na swoją rolę ma szczególne prawo, oceniać relacje między pracodawcami i pracownikami. Sławoj Leszek Głódź przypomniał, że ciągle wielkim problemem i wstydem współczesnej Polski jest ubóstwo rodzin pracowniczych, rodzin wielodzietnych, niedożywienie dzieci. Arcybiskup skrytykował również antyzwiązkową krucjatę i pozbawianie pracowników prawa do obrony swoich praw. Na koniec metropolita gdański powtórzył słowa, które wypowiedział podczas uroczystości 31 sierpnia w Gdańsku: - Sztandarów nie zwijajcie, jeszcze nie czas!
Następnie, przy akompaniamencie orkiestry, poczty sztandarowe, delegaci i goście przemaszerowali do Hotelu Gołębiewski - miejsca obrad KZD.
Na tegorocznych obradach z powodu choroby zabrakło prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W jego imieniu przemówił Władysław Stasiak, szef kancelarii prezydenta. Przesłanie "Solidarności" jest Polsce potrzebne dzisiaj, , w czasach kryzysu - powiedział. Jednocześnie , nie można złych warunków płacy i pracy usprawiedliwiać kryzysem. Zapowiedział również, że prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą poprawek w tzw. ustawie antykryzysowej a szczególnie przepisów dotyczących czasu pracy i umów o pracę.
Janusz Kurtyka - prezes Instytutu Pamięci Narodowej w swoim wystąpieniu powiedział, że tylko rzetelne badanie przeszłości pozwoli nam dojść do prawdy i należy pielęgnować "Solidarność", bo jest wielką wartością dla Polski.
Po przerwie obiadowej Janusz Śniadek zrelacjonował ostatni rok pracy komisji krajowej. W jego opinii był to bardzo trudny czas i jak sam przyznaje najtrudniejszy rok jako przewodniczącego "Solidarności". Zgodnie z przyjętą w grudniu 2006 r. uchwałą Komisji Krajowej główne priorytety Związku to: wzrost wynagrodzeń i płacy minimalnej, obrona prawa pracowniczych i związkowych oraz rozwój związku. Przewodniczący przypomniał o kampaniach prowadzonych przez Związek: "Niskie płace barierą rozwoju Polski", "Polska przyjazna pracownikom", "Godna Praca - Godna Emerytura", "Solidarność na kryzys".
- Nie ma wątpliwości, że ludzie oczekują, aby wpływ związku na sytuację w kraju był większy niż obecnie odchodząc od polityki. Od 2002 roku mozolnie odbudowujemy zaufanie. I zmniejszamy odsetek ludzi mających złe zdanie o "Solidarności". Wypadamy w tych badaniach lepiej od sejmu lub senatu - dodał przewodniczący. Kończąc sprawozdanie przewodniczący zapowiedział, że w przyszłym roku należy wzmóc akcję "Zorganizowani mają lepiej". Chociaż jego zdaniem przyszły rok nie będzie łatwiejszy. - Przeciwnie - musimy przygotować się, że oprócz problemów związanych z kryzysem z bezrobociem i łamaniem prawa pracy znowu pojawią się próby kwestionowania prawa związku do naszej nazwy i naszego sztandaru - dodał.
0 godz. 19 odbył się koncert poetycko-muzyczny "Zło dobrem zwyciężaj" w wykonaniu światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej oraz Georgija Agratina, Roberta Grudnia i Jerzego Zelnika .
Wieczorem delegatów odwiedził Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jeżeli kapitalizm i kapitaliści nie biorą pod uwagę ludzi pracy, zawsze na tym w końcu przegrywają. To jest reguła, która się powtarza - mówił. Janusz Śniadek, w imieniu delegatów pogratulował Jerzemu Buzkowi wyboru na funkcję przewodniczącego PE. Dodał również, że "Solidarność" nie jest zadowolona ze stanu dialogu społecznego w Polsce. Doskonale wiem, jak to jest, kiedy nie ma dialogu. My ten dialog wywalczyliśmy - powiedział Buzek. - Doskonale wiemy, co znaczy europejski model społeczny i takiego modelu chcemy. To jest zabieganie o godziwą płacę za godziwą pracę to jest zabieganie o prawdziwe wsparcie dla rodziny - mówił Buzek, który podkreślał, że wciąż czuje się z "Solidarnością" mocno związany.
Połowa drugiego dnia XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów poświęcona była dyskusjom panelowym Delegaci razem z ekspertami - dr Barbarą Fedyszak Radziejowską, dr Ryszardem Bugajem, prof. Juliuszem Gardawskim i Stephanem Portet zastanawiali się nad: organizacją strukturą i rozwojem Związku wobec oczekiwań pracowników; społeczną gospodarką rynkową oraz rolą "S" w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
.
Delegaci dyskutowali również o bezpieczeństwie pracy, praktycznej realizacji zasad społecznej gospodarki rynkowej a także o sytuacji w służbie zdrowia, energetyce czy też ratowania zakładów Cegielskiego w Poznaniu.
Wśród dokumentów przyjętych przez Krajowy Zjazd Delegatów są, m.in. uchwała w sprawie akcji "Zorganizowani mają lepiej". Delegaci zobowiązali Komisję Krajową do kontynuowania w 2010 r. akcji i opracowaniu jej programu .
Ze względu na przypadającą w przyszłym roku 30. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" delegaci zdecydowali o ogłoszeniu roku 2010 - Rokiem NSZZ "Solidarność".
Dział Informacji KK
Galeria zdjęć
Program obrad XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Białymstoku
|