wstecz
Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy


28 kwietnia corocznie obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W Białymstoku seminarium z tej okazji zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ "Solidarność" oraz Zakładem Energetycznym Białystok Dystrybucja Sp. z o.o.

Wystąpień i referatów wysłuchało ponad 100 osób.

W swoim wystąpieniu zastępca głównego inspektora pracy Iwona Hickiewicz podała, że na świecie rejestruje się każdego roku 270 mln wypadków przy pracy i 160 mln chorób zawodowych. Przypomniała, że zgodnie z Kodeksem pracy, obowiązek zapewnienia każdemu pracownikowi konstytucyjnego prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa na pracodawcy. Jednak działania kontrolno-nadzorcze Państwowej Inspekcji Pracy wskazują na liczne niedociągnięcia w wypełnianiu tego obowiązku.

Jako przyczyny wielu ludzkich tragedii wymieniła nieznajomość i nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, złą organizację pracy, tolerowanie przez nadzór zachowań zwiększających ryzyko wypadku, zły stan techniczny urządzeń, brak lub niewłaściwe wyposażenie zatrudnionych w wymagane środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, lekceważenie zagrożeń.

Stwierdziła jednocześnie, że misję ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy Państwowa Inspekcja Pracy realizuje nie tylko przez kontrole i nadzór, ale też poprzez liczne przedsięwzięcia prewencyjne prowadzone w celu zmobilizowania zarówno pracowników, jak i pracodawców do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy i stałej troski o zdrowie i życie zatrudnionych.

Przykładem działań prewencyjnych jest program "Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy". W trakcie seminarium Dyplom PIP wręczono 18 pracodawcom mikroprzedsiębiorstw (zatrudniającym do 9 pracowników), którzy w 2007r. po wstępnym szkoleniu przeprowadzonym przez inspektorów pracy dokonali samokontroli we własnej firmie wg listy kontrolnej opracowanej przez PIP. Po przeprowadzeniu audytu inspektorzy pracy stwierdzili, że w tych zakładach przestrzegane są przepisy prawa pracy, w tym bhp.

Ważnym punktem seminarium było wręczenie Honorowej Odznaki za Zasługi dla Ochrony Pracy nadanej przez głównego inspektora pracy na wniosek okręgowego inspektora pracy w Białymstoku. Otrzymał ją Mirosław Markowski konsultant - negocjator w Regionie Podlaskim NSZZ "Solidarność" w Białymstoku.

Odznakę wręczyła Iwona Hickiewicz zastępca głównego inspektora pracy.

Okręgowy inspektor pracy Jan Koczewski omówił stan wypadkowości w województwie podlaskim wg danych GUS. W 2007r. wypadkom przy pracy uległo 2451 osób (w 2006r. - 2355, w 2005r. - 2122), śmierć poniosło 10 osób (w 2006r. - 13, w 2005r. - 13).

Najczęstszą przyczyną wypadków było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Wielu poszkodowanych uległo wypadkom przy pracy w rolnictwie. Wg danych KRUS w 2007r. wypłacono odszkodowania 1465 osobom (w 2006r. - 1806, w 2005r. - 1803), śmierć poniosło 6 osób (w 2006r. - 10, w 2005r. - 8).

Dużo uwagi Jan Koczewski poświęcił omówieniu działań prewencyjno-promocyjnych prowadzonych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, zadaniom i obowiązkom wynikającym z przepisów prawa pracy, w tym bhp, ciążących na pracodawcach i osobach kierujących pracownikami.

Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski przypomniał, że w Polsce 28 kwietnia każdego roku obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych z inicjatywy NSZZ "Solidarność" od 1991 roku. Data ta przypomina nam o skutkach nieprzestrzegania lub lekceważenia przepisów i norm bezpieczeństwa pracy oraz uzmysławia konieczność nieustannej troski o człowieka na stanowisku pracy, ponieważ zysk jest wynikiem pracy zatrudnionych pracowników.

Referat na temat oceny ryzyka zawodowego wygłosił starszy inspektor pracy - specjalista Waldemar Lenkiewicz. Omówił obowiązki pracodawcy w zakresie oceny ryzyka zawodowego, zasady i cele przeprowadzenia analiz bezpieczeństwa oraz podstawowe etapy oceny ryzyka zawodowego. Szczególnie podkreślił, że ocena ryzyka zawodowego dokonana przez pracodawcę i osoby zatrudnione w zakładzie jest najbardziej wartościowa, wskazał na potrzebę dokonywania analiz wynikających z postępowań powypadkowych, nawet w przypadkach braku osób poszkodowanych. Pozwoli to na wyciągnięcie wniosków i usunięcie zagrożeń, co powoduje zminimalizowanie prawdopodobieństwa wypadków w przyszłości.

Na zakończenie seminarium przedstawiciel gospodarza seminarium - ZEB Dystrybucja Sp. z o.o. omówił zarządzanie bezpieczeństwem pracy w swojej firmie.


PIP Białystok