|
Od 2003 roku, na mocy Uchwały Sejmu RP, 28 kwietnia obchodzimy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Wcześniej dzień ten obchodzony był jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Niezależnie od nazwy, idea jest ta sama - przypomnienie, iż działania na rzecz poprawy warunków pracy "mają wartość bezcenną, wartość ludzkiego zdrowia i życia". Taką refleksję zawarł w swoim wystąpieniu Zastępca Głównego Inspektora Pracy Roman Giedrojć, który gościł w Białymstoku na seminarium zorganizowanym przez Region Podlaski NSZZ "Solidarność" wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy oraz przy udziale Zakładu Energetycznego Białystok S.A.
Seminarium poświęcone wypadkom przy pracy - 27 kwietnia, wspólna inicjatywa OIP i NSZZ "Solidarność" spotkało się z ogromnym zainteresowaniem działaczy związkowych oraz pracodawców. Zgromadzeni wysłuchali informacji na temat stanu bezpieczeństwa i wypadkowości w pracy w województwie podlaskim i w Polsce, zadań i obowiązków społecznego inspektora pracy w teorii i praktyce oraz ochrony pracownika przed ryzykiem wypadku przy pracy na podstawie doświadczeń związkowców. Podczas seminarium zwrócono uwagę na fakt , że według statystyk w województwie podlaskim w roku 2006 odnotowano 2355 wypadków przy pracy, w tym 12 ze skutkiem śmiertelnym, a 36 powodujących ciężkie uszkodzenie ciała.
Kulminacyjnym momentem seminarium było wręczenie Honorowych Odznak za Zasługi dla Ochrony Pracy nadanych przez głównego inspektora pracy na wniosek okręgowego inspektora pracy w Białymstoku. Otrzymały je osoby, które od lat upowszechniają właściwe zachowania, promują dobre praktyki, wykazują troskę o życie i zdrowie pracowników. Główny inspektor pracy docenił działania Krystyny Wasiluk - Richter, Izabeli Żmojdy, Jerzego Obolewicza oraz Eugeniusza Stepanczuka. Odznaki wręczył zastępca głównego inspektora pracy Roman Giedrojć wraz z okręgowym inspektorem pracy w Białymstoku Janem Koczewskim.
W seminarium udział wzięło około 120 osób co dla organizatorów jest sygnałem że działania promocyjne to jedna z dróg dotarcia do tych, którzy zatrudniają pracowników jak i osób świadczących pracę. A utrwalenie w świadomości informacji, iż, jak mówi kodeks pracy: "Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy", a "przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika" jest pierwszym krokiem do trwałej poprawy bezpieczeństwa pracy.
Zobacz galerię zdjęć z Seminarium tutaj
|