wstecz
Szkolenie "Więcej i lepszej pracy - elastyczność, bezpieczeństwo i wzrost ekonomiczny" - Paryż

W dniach 23-28 stycznia 2007 roku w Paryżu, odbyło się szkolenie na temat: "Więcej i lepszej pracy - elastyczność, bezpieczeństwo i wzrost ekonomiczny", zorganizowane przez ETUI - REHS (European Trade Union Institute for Research, Education and Health and Safety). NSZZ "Solidarność" reprezentowali: Józef Mozolewski - Członek Prezydium KK NSZZ "Solidarność", Elżbieta Ignasiak i Piotr Kordyasz z Działu Polityki Społecznej, Wojciech Kwidziński z Działu Polityki Ekonomicznej oraz Janusz Zabiega z Działu Szkoleń KK NSZZ "Solidarność".
Szkolenie zostało zorganizowane w związku z opublikowaniem przez Komisje Europejską dokumentu Modernizacja prawa pracy w celu sprostania wyzwaniom XXI wieku - tzw. Zielonej Księgi. Szkolenie miało służyć przekazaniu stanowiska EKZZ w tym temacie oraz zebraniu opinii przedstawicieli central związkowych z krajów UE, które mogłyby być wykorzystane do wzmocnienia stanowiska EKZZ prezentowanego przed Komisją Europejską. W szkoleniu wzięło udział w sumie 16 przedstawicieli central związkowych z Francji, Belgii, Hiszpanii, Rumunii, Litwy i Polski.
Uczestnicy szkolenia wysłuchali prezentacji ekspertów z ETUC. Praca odbywała się w grupach, w formie wymiany doświadczeń i dyskusji.
Tematy, które były omawiane to:

  • Europejski Program Dialogu Społecznego
  • Flexicurity - Prezentacja ogólnych założeń (flexicurity - od flexibility - elastyczność i security - bezpieczeństwo)
  • Krajowe podejście do flexicurity
  • Elastyczność i bezpieczeństwo - modele systemów
  • Ramy europejskiej polityki makroekonomicznej
  • Wizja EKZZ dotycząca flexicurity i polityki makroekonomicznej

Najciekawsza prezentacja dotyczyła polityki makroekonomicznej. Prezentował ją Ronald Janssen - ekspert ETUC. Omówił on szczegółowo rolę Europejskiego Banku Centralnego, perspektywy i możliwości rozwoju ekonomicznego w poszczególnych krajach 15-ki, oraz stanowisko EKZZ w sprawie zapisów zawartych w Zielonej Księdze. Jako dobre przykłady właściwego podejścia do flexicurity podał rozwiązania stosowane w takich krajach jak Dania, Szwecja, Belgia czy Finlandia. W krajach tych stosuje się różne metody zabezpieczenia socjalnego pracowników, obowiązują odpowiednie zapisy w prawie pracy oraz realizuje się przeróżne, aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Takie działania dają możliwość funkcjonowania elastycznych form zatrudnienia nie hamując jednocześnie rozwoju gospodarczego. W swoim wykładzie R. Janssen potwierdził opinię, że wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia nie jest samo w sobie sposobem na pobudzanie wzrostu gospodarczego.
W końcowym stanowisku, z którym zgodzili się uczestnicy szkolenia, wyrażono pogląd, iż podstawą możliwości modernizacji prawa pracy w UE powinien być rozwój gospodarczy, gdyż tylko w tej sytuacji jest możliwe tworzenie dobrych i bezpiecznych miejsc pracy.