4 stycznia, w niesamowitej scenerii mrocznego, zaśnieżonego dawnego cmentarza, przy XII- wiecznych murach kamiennej Bazyliki pw. Imienia NMP w Inowrocławiu odbyło się widowisko historyczne „Droga ku niepodległości” przygotowane przez Społeczny Zespół „Niepodległa”, według scenariusza Edmunda Mikołajczaka, we współpracy organizacyjnej m.in. z naszym Zarządem Regionu, tu reprezentowanym głównie przez działaczy Oddziału Inowrocław z wiceprzewodniczącym ZR Mariuszem Kawczyńskim.

Młodzi aktorzy w scenie obrazującej początek rozbiorów Polski
Na trzech scenach i pocmentarnym placu (gdzie znajdują się doczesne szczątki bohaterów wielu zrywów niepodległościowych) ukazane zostały wydarzenia poprzedzające wybuch Powstania Wielkopolskiego, jak i związane bezpośrednio ze zrywem narodowym. O skali widowiska nich świadczy fakt, że współtworzyło je ponad 400 osób! W rolę aktorów znakomicie wcielili się uczniowie szkół, nauczyciele, mieszkańcy Inowrocławia, rekonstruktorzy w historycznych strojach.

Rekonstruktorzy w akcji – odgrywali epizody odbicia Inowrocławia z rąk niemieckich w styczniu 1919
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy zainicjowanej przez proboszcza parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny, księdza Dariusza Żochowskiego, a potem był już tylko przejmujący spektakl o dzielnej postawie inowrocławian w jednym z przełomowych momentów historii Rzeczpospolitej, a Kujaw i Pomorza w szczególności. Widzowie mieli okazję poznać detale nie tylko samego Powstania Wielkopolskiego, ale również wydarzeń mu towarzyszących. Były prezentacje na telebimie, sztandary, okolicznościowa jednodniówka i nagrody dla osób, które przybyły na wydarzenie w strojach z epoki. Nie zabrakło też apelu pamięci i salwy honorowej. Wielkie wrażenie wywarła dynamiczna inscenizacja grupy rekonstruktorów oparta na wydarzeniach związanych z walkami o Inowrocław w 1919 roku. Przez kilka minut obserwatorzy niemal „stanęli na linii ognia” między powstańcami, a obroną niemiecką i choć karabiny, ckm były oczywiście naładowane ślepą amunicją, to jednak podmuch, także huk wystrzałów sprawiał nieodparte wrażenie autentyczności.

Najmłodsi aktorzy z niebywałym zaangażowaniem podeszli do swoich ról…
W pewnym momencie do tłumu obserwującego inscenizację przymaszerowała grupa kibiców Goplanii Inowrocław (piłka nożna) i skandując „Cześć i chwała bohaterom!” odpaliła czerwone race. Choć ich akcja nie wyglądała na uzgodnioną z organizatorami – jakoś wpisali się w ogólny nastrój i nikt chyba nie miał pretensji.
W uroczystości wziął udział m. in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który był też fundatorem koszulek dla uczestników konkursu na strój z epoki. Obecni byli przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „S”: Tomasz Jeziorek, Mariusz Kawczyński, Piotr Grążawski i kilku liderów lokalnej Solidarności, m.in. Daniel Sendor, Jerzy Gawęda, był też szef zespołu historycznego przy ZR Wojciech Gonera. Pod koniec widowiska także dla nich znalazło się zajęcie, ponieważ wzięli udział w rozłożeniu wielkiej flagi i manifestowaniu z nią w trakcie odśpiewania hymnu.

Od lewej: Daniel Sendor, Mariusz Kawczyński i przewodniczący ZR Tomasz Jeziorek
Z okazji setnej rocznicy powstania wydana został jednodniówka „Dziennik Kujawski”. Po widowisku czekała grochówka dla wszystkich przygotowana przez Centrum Integracji Społecznej w Łojewie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
Text i foto – Piotr Grążawski (zdjęcie najwyżej strony przedstawia moment gdy kibice „Goplanii” skandując – zapalili race). Całość widowiska była filmowana, zatem mamy nadzieję już wkrótce opublikować film z tego niezwykłego wydarzenia.
Specjalne podziękowania dla: Towarzystwa Śpiewu „Halka” w Inowrocławiu, Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZHR w Bydgoszczy, Kompanii Witkowskiej, dzieciom, młodzieży – aktorom: Szkoły Podstawowej nr1 im. Świętego Wojciecha w Inowrocławiu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. dr. Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu, Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 im Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i. Jana Pawła II w Kościelcu, Katolickiej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Władysława Demskiego w Inowrocławiu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr4 im. 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Inowrocławiu, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Turzanach, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wierzchosławicach, harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego i uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Jaksicach, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Dziękujemy też: Drukarni POZKAL w Inowrocławiu, członkom Klubu Turystyki Rowerowej „Kujawiak” w Inowrocławiu.
Skład Społecznego Zespołu „Niepodległa” w Inowrocławiu
Piotr Bandurski, Maciej Basiński, Tadeusz Chęsy, Rafał Cyms, Joanna Głowacka,
Wojciech Gonera (sekretarz),
Mariusz Kawczyński (skarbnik), Bernadeta Kołodziejska, Andrzej Kortas, Barbara Kwiatkowska, Dariusz Mielcarek, Edmund Mikołajczak (przewodniczący), Rafał Mikołajczak, Rafał Mikołajewski, Mirosław Możdżeń, Hanna Pietrzak, Krzysztof Prątnicki,
Daniel Sendor, Tomasz Sibora, Janina Sikorska, Joanna Wojcińska, Łukasz Wróbel, Ireneusz Zieliński, ks. Dariusz Żochowski
WSPÓŁPRACA ORGANIZACYJNA
Parafia pw. Imienia NMP,
Kujawskie Centrum Kultury,
Ośrodek Sportu i Rekreacji,
Centrum Integracji Społecznej w Łojewie,
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Inowrocławiu,
NSZZ„Solidarność” Region Toruńsko-Włocławski Oddział Inowrocław
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
Koło w Inowrocławiu, Muzeum im. Jana Kasprowicza Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka,
Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia.
SPONSORZY
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski w Toruniu,
Urząd Miasta Inowrocławia, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
Urząd Gminy Inowrocław, Drukarnia POZKAL Inowrocław
Legro Sp. z o.o. Sławęcinek, INDEPRO NIERUCHOMOŚCI Inowrocław
Piekarnia „Piekuś”,
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „ROLMET” Sławomir Dąbrowski i Krzysztof
Lewandowski, PWiK Sp. z o.o. Inowrocław, MPK Sp. z o.o. Inowrocław,
INOFAMA S.A.
Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ„Solidarność”
IKS„Solino” Inowrocław, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica,
Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice,
ZEC Inowrocław, PGKiM Sp. z o.o. Inowrocław,
Sebastian Luber Gospodarstwo Rolne,
Zakład Tworzyw Sztucznych „POLI”,
OPAKMET Sp. z o.o. Inowrocław.