Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” - czytaj

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji

Dzień wspomnień, zadumy i refleksji - czytaj

Konferencja EPSU

Konferencja EPSU - czytaj

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia

Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia - czytaj

Pierwsze  po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia

Pierwsze po czterech miesiącach plenarne posiedzenie Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia - czytaj

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia

Zaskakujące rozstrzygnięcie Komisji Zdrowia - czytaj

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - czytaj

2024-12-23 09:52Życzenia

2024-11-05 14:03"Reforma" szpitali. "To skok na kasę!" – alarmuje Solidarność

Rząd ogłosi dziś plan reformy szpitali. Dokument wywołał już szereg kontrowersji, także u przedstawicieli Solidarności. Już po konsultacjach publicznych dokonano w nim bowiem szeregu istotnych zmian.

Ukryta prywatyzacja

Na budzące kontrowersje fragmenty zwrócili uwagę pracownicy Rządowego CentrumLegislacji. Ich niepokój wzbudziły dodane na ostatniej prostej prac zapisy dotyczące możliwości przyłączenia Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) do spółki kapitałowej, które - w ich opinii - mogą skutkować pogorszeniem ochrony prawnej wierzycieli.

To po prostu zakamuflowana prywatyzacja szpitali i kolejny "skok na kasę" - stwierdziła w rozmowie z nami Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"

To skandal, że te zmiany zostały wprowadzone już po konsultacjach społecznych. Pokazuje to, że owe "konsultacje" w rzeczywistości okazały się fikcją - dodała.

Szerokie zmiany bez konsultacji

W opinii Rządowego Centrum Legislacji obecny projekt reformy szpitalnictwa w znaczący sposób różni się od projektu ustawy będącego przedmiotem wcześniejszych uzgodnień.

Tak szerokie uzupełnienie projektu (z około 18 str. do 29 str. samej części normatywnej), zwłaszcza w istotnym merytorycznie zakresie, wymaga potwierdzenia przez wnioskodawcę (Ministerstwo Zdrowia - red.) faktu uzgodnienia proponowanych w tym zakresie rozwiązań, w szczególności z Prezesem Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, oraz zaopiniowania w tym zakresie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego - wskazała w piśmie do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów wiceprezes RCL Monika Salamończyk.

W ocenie RCL przyłączenie SPZOZ do spółki kapitałowej, w formule zaproponowanej przez MZ, może skutkować pogorszeniem ochrony prawnej wierzycieli - podało RCL.

W opinii Marii Ochman "zawsze gdy tylko rząd Platformy Obywatelskiej dochodzi do władzy, to mamy kryzys".

Zastanawiające jest, że ani w grudniu zeszłego roku, kiedy powołano nowy rząd, ani w pierwszych miesiącach tego roku nie mieliśmy alarmujących informacji o jakiejś zapaści finansowej w budżecie NFZ. Te dane zaczęły się pojawiać dopiero wiosną i latem. Dlaczego? Myślę, że były co najmniej dwa powody. Po pierwsze - Ministerstwo Zdrowia chce znaleźć usprawiedliwienie dla wygaszenia przyznanych przez poprzedni rząd podwyżek. Dla minister Leszczyny te podwyżki to przecież samo zło i przyczyna zadłużenia szpitali. Drugim powodem może być szukanie pretekstu do tego, by przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego albo je po prostu sprywatyzować - tłumaczyła w niedawnej rozmowie z nami Maria Ochman.

Jak pokazują obecne działania rządu, przewidywania przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" potwierdziły się bardzo szybko.

żródło:"Reforma" szpitali. "To skok na kasę!" – alarmuje Solidarność

2024-11-05 10:58A jednak sprzedaż szpitali ???

Dziś na posiedzeniu rządu ma być przyjęty projekt ustawy który zakłada propozycje rozwiązań naprawczych dla zadłużonych szpitali.
Projekt był już po konsultacjach społecznych (przypomnę że NSZZ "Solidarność" i OPZZ nie otrzymały oficjalnie tego dokumentu).
Okazało się że na ostatniej prostej Ministerstwo Zdrowia dodało szereg zapisów wcześniej nie konsultowanych.. a wśród nich ten umożliwiający prywatyzację czy wręcz sprzedaż szpitali !
Tekst Rynku Zdrowia:Dziś reforma szpitalnictwa na rządzie. Opublikowany w ostatniej chwili projekt wywołał kontrowersje

2024-11-05 10:46Zebranie Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

W dniu 04.11.2024 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie Delegatów Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Na zaproszenie Przewodniczącego Łukasza Ciaś przybyła Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman oraz wiceprzewodnicząca Danuta Kądziołka. Delegaci wysłuchali najnowszych informacji o sytuacji w ochronie zdrowia. Serdecznie dziękuję za przybycie delegatom jak i gościom.

2024-10-31 13:47Dzień wspomnień, zadumy i refleksji

W nadchodzące Święta pamiętajmy o naszych Zmarłych.

Pamiętajmy o Koleżankach i Kolegach: pracownikach służby zdrowia, członkach naszego Sekretariatu. Wspomnijmy ich z zadumą i otoczmy modlitwą - szczególnie w Dzień Zaduszny.

2024-10-30 14:29Maria Ochman: Jest kilka powodów kryzysu w służbie zdrowia

- Minister Izabela Leszczyna jak dotąd nie znalazła czasu, by spotkać się ze związkowcami. To z kim ona planuje rozmawiać na temat zmiany ustawy dotyczącej wynagrodzeń? Jeśli nie chce szukać rozwiązania przy stole, a na ulicy, to nie ma problemu. Nie poddamy się bez walki – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem. [Wywiad został przeprowadzony przed posiedzeniem Prezydium Zespołu Trójstronnego, które odbyło się 23 października w Ministerstwie Zdrowia, w którym wzięła udział minister Izabela Leszczyna].


-W ostatnim czasie media obiegły informacje o szpitalach, które zawiesiły prace oddziałów, przesunęły planowane wizyty lub ograniczyły swoje świadczenia. Powód jest jeden - nie otrzymały pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z problemami borykają się szpitale w Żywcu, Koninie, Lubaczowie, Rzeszowie, Busku-Zdroju czy Szamotułach. Kto ponosi winę za ten kryzys?

-Jest kilka powodów tej sytuacji. Pierwszy z nich jest taki, że NFZ zwlekał z zapłaceniem szpitalom za drugi kwartał. Placówki medyczne nie mogą kredytować narodowego płatnika, bo mają zobowiązania w stosunku do pracowników i dostawców. Fundusz mocno opóźniał się z wypłatami, a do tego pojawiły się bulwersujące informacje o pustce w kasie NFZ. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że zaczęli odchodzić lekarze. Jeżeli szpitale nie płaciły, to lekarze zaczęli szukać innej pracy, a oddziały trzeba było zamknąć. Stąd problemy.