Pracownicy Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A w Przemyślu w ostatnim dniu pracy wystosowali petycję w sprawie likwidacji Oddziału do Rady Nadzorczej Fabryk Mebli FORTE S.A w Ostrowi Mazowieckiej:
Pracownicy Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A. w Przemyślu żądają natychmiastowego uchylenia uchwały rady Nadzorczej Spółki FORTE o likwidacji Oddziału w Przemyślu oraz natychmiastowego odwołania pana Macieja Formanowicza z funkcji Prezesa Zarządu Fabryk Mebli FORTE S.A. w Ostrowi Mazowieckiej.
Po kilkudziesięciu latach pracy w naszym zakładzie, tj. w Przemyskiej Fabryce Mebli, FURNEL S.A. oraz Fabrykach Mebli FORTE S.A. dzisiaj jesteśmy wyrzuceni na bruk
i zmuszeni do szukania chleba dla naszych rodzin na ulicy, na śmietnikach z powodu błędnej decyzji Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki FORTE o likwidacji Oddziału Spółki
w Przemyślu.
Zbulwersowani jesteśmy, że po tylu latach pracy Prezes Zarządu nie miał odwagi przyjechać do Przemyśla na spotkanie ze zwalnianymi pracownikami Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A. w Przemyślu. Większość swojego życia i zdrowia poświęciliśmy dla tego zakładu i zasługujemy na ludzkie traktowanie!
Panie Prezesie Macieju Formanowicz, nie wyrzuca się nawet psa na ulicę !
27.04-01.05.2009 r. wizyta w Brukseli
Delegacje NSZZ "Solidarność" województwa podkarpackiego (Region Ziemia Przemyska, Region Podkarpacie, Region Ziemia Sandomierska, Region Rzeszowski i z Dębicy) zwiedziły Parlament Europejski na zaproszenie Mieczysława Janoswkiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. W skład delegacji z "Solidarności" weszła również młodzież województwa podkarpackiego - laureaci konkursów. Oprócz samego parlamentu delegacja zwiedziła w Brukseli muzeum, katedrę, ratusz oraz atomium. Uczestniczyła również w otwarciu wystawy "Sztuka łączy" - pokaz prac artystów z podkarpacia. W drodze powrotnej z Brukseli delegacja zwiedziła Antwerpię, m.in. stary port, kościół św. Karola Boromeusza, katedrę, dom i pomnik Rubensa oraz czteropoziomowy dworzec PKP.
24-26.04.2009 r. Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Lichenia

Stu pielgrzymów z Regionu Ziemia Przemyska uczestniczyło w XI Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Motto tegorocznej pielgrzymi "Maryjo, ucz nas troski o życie".
W drodze do Sanktuarium w Licheniu pielgrzymi nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Carłupskiej Księżnej Sieradzkiej, zwiedzili pobernardyński zespół klasztorny w Kazimierzu Biskupim oraz odwiedzili pustelnię OO. Karmelitów w Breniszewie. Kościół w Charłupi Małej posiada wizerunek Najświętszej Maryi Panny, czczony w parafii od pocz. XVII w. Kult ten wzrastał szczególnie w okresie niewoli narodowej. Wizerunek ten od początku gromadził tłumy wiernych i słynął licznymi łaskami. Umieszczona w górnej części wieży korona stanowi świadectwo, iż kościół charłupski jest sanktuarium Matki Bożej, zwanej tu powszechnie Księżną Sieradzką. Matka Boska ujęta do połowy trzyma Dzieciątko na prawym ramieniu. Kompozycja i charakter treści obrazu wskazuje wyraźnie na typ Madonny Jasnogórskiej. Nad głową Matki Bożej w jasnożółtej aureoli jest 12 gwiazd. Po obu stronach koronowanej głowy Matki Boskiej - dwa haftowane orły ze sztandarów wojskowych z okresu Księstwa Warszawskiego. W okresie II wojny światowej kościół był zamknięty. Niemcy zdewastowali świątynię, skradli trzy dzwony, wywieźli korony cudownego obrazu, a także inne wartościowe wota, zniszczyli 300-tomową bibliotekę i archiwa parafialne.
W Kazimierzu Biskupim pielgrzymi zwiedzili zbudowany w XVI wieku późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników i ucałowali relikwie męczenników. Święci Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn nazywani są Pięcioma Braćmi Męczennikami, chociaż tylko dwóch z nich było rodzonymi braćmi. Wszyscy natomiast byli braćmi zakonnymi i tak są nazwani w napisanym niedługo po ich śmierci (ok. 1006 r.) Żywocie Pięciu Braci. W Kazimierzu Biskupim misjonarze przygotowywali się do misji w Prusach. Zostali oni jednak zamordowani w nocy 11 listopada 1003 roku. Od tamtych czasów zaistniał kult Braci Polaków w Kazimierzu, pomimo iż relikwie ich zostały wywiezione w 1038 roku do Pragi. Biskup Jan Lubrański osobiście sprowadził z Pragi do Poznania relikwie Świętych. Stamtąd przeniesione zostały do Kazimierza Biskupiego w 1520 roku. Od tej pory Bernardyni stali się strażnikami relikwii na kazimierskiej ziemi.
W Licheniu pielgrzymi odprawili drogę krzyżową w Lasku Grąblińskim oraz przed Bazyliką w Licheniu. W Bazylice również uczestniczyli wraz z regionalnym pocztem sztandarowym w uroczystej mszy św. Po mszy św. delegacje NSZZ "Solidarność" złożyły kwiaty pod pomnikami Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i powstania NSZZ "Solidarność". Zdjęcia z pielgrzymki zostały zamieszczone w galerii na stronie internetowej.
16.04.2009 r.
Delegacja Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu Andrzejem Kropiwnickim w dniu 16.04.2009 r. odwiedziła Region Ziemia Przemyska.
Region Mazowsze NSZZ "Solidarność" solidaryzuje się z pracownikami i członkami NSZZ "Solidarność" Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A. w Przemyślu w walce o utrzymanie miejsc pracy. Siedziba Fabryk Mebli FORTE S.A. jest Ostrów Mazowiecka na terenie działania Regionu Mazowsze.
16.04.2009 r.
PROTEST
Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”
w sprawie nieuzasadnionych działań Dyrektora
Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A. w Przemyślu
Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” wyraża protest
i oburzenie działaniem Dyrektora Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A.
w Przemyślu.
Naszym zdaniem nieuzasadnione było wezwanie w dniu 15 kwietnia br. przez Dyrektora Oddziału Spółki w Przemyślu policji do pracowników, którzy protestują przeciwko likwidacji Oddziału w Przemyślu. Takie działanie jest przejawem braku chęci prowadzenia prawdziwego dialogu. Pracownicy mają moralne prawo do obrony miejsc pracy walcząc o zabezpieczenie środków do życia swoim rodzinom.
Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” popiera działania podjęte przez pracowników Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A. w Przemyślu polegające na blokadzie wywozu płyty meblowej i maszyn z zakładu pracy.
Mamy nadzieję, ze Zarząd Spółki zmieni decyzję o likwidacji Oddziału w Przemyślu i pracownicy utrzymają swoje miejsca pracy.
15.04.2009 r. Blokada w Forte

Pracownicy Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A w Przemyślu 15 kwietnia 2009 r. blokowali wyjazd z zakładu czterech TIR-ów załadowanych płytą do produkcji mebli.
Do dnia likwidacji Oddziału Fabryk Mebli FORTE S.A w Przemyślu pracodawca zgromadził na magazynie takie ilości płyty meblowej, że można załadować nią około 50 TIR-ów. Na dzień dzisiejszy płyta meblowa zostaje wywożona do innych Oddziałów Fabryki. Pracodawca w dniu 15 kwietnia br. zdjął z bramy wjazdowej oraz ogrodzenia transparenty wywieszone przez pracowników i związkowców NSZZ "Solidarność". Powyższe postępowanie pracodawcy jest skandaliczne i niezgodne z prawem.
Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" powiadomił Prokuraturę Rejonową
w Przemyślu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zarząd Spółki FORTE S.A.
w Ostrowi Mazowieckiej, do której należy Oddział w Przemyślu.