Zatrudnienie z Urzędu pracy

Katarzyna Wronka

 

Roboty publiczne

 

Jedną z form wspierania bezrobotnych jest kierowanie ich na tzw. prace publiczne, które mogą być organizowane przez instytucje użyteczności publicznej oraz organizacje statutowo zajmujące się kulturą i oświatą, sportem i turystyką, opieką zdrowotną oraz pomocą społeczną. Przy robotach publicznych instytucje mogą ubiegać się o zatrudnienie bezrobotnych w okresie do 6 miesięcy w ramach realizowanych na terenie gminy lub województwa inwestycji infrastrukturalnych oraz innych zadań inwestycyjnych finansowanych lub dofinansowywanych ze środków budżetu państwa, samorządu terytorialnego, funduszy celowych lub środków instytucji, organizacji oraz zadań związanych z opieką społeczną i obsługą bezrobocia.

Do robót publicznych w pełnym wymiarze czasu pracy urząd pracy może skierować wyłącznie:

- bezrobotnych długotrwale,

- bezrobotnych powyżej 50 roku życia,

- bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia.

Z kolei do robót publicznych w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy urząd pracy może skierować wyłącznie bezrobotnych do 25 roku życia, lub bezrobotnych długotrwale.

Urząd pracy zawiera z organizatorem robót publicznych stosowną umowę, następnie kieruje odpowiednich kandydatów do pracy oraz refunduje organizatorowi robót publicznych przez okres do 6 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia. W przypadku robót publicznych refundacja nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na koniec każdego miesiąca i składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

Pracodawca, który zechce ubiegać się o refundację, jako organizator robót publicznych musi złożyć odpowiedni wniosek, następnie, utworzyć określone w umowie stanowiska pracy, zawrzeć ze skierowanymi bezrobotnymi umowy o pracę na czas określony.

 

Prace interwencyjne

 

Prace interwencyjne są formą pomocy (oprócz stażu, przygotowania zawodowego, robót publicznych) kierowaną w stosunku do osób bezrobotnych. Jeżeli urząd pracy nie ma możliwości zapewnienia bezrobotnym odpowiedniego zatrudnienia, może inicjować oraz finansować prace interwencyjne.

Organizatorem prac interwencyjnych może być pracodawca po spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim, jeżeli w okresie ostatnich 12 miesięcy, liczba zatrudnionych u niego pracowników nie uległa zmniejszeniu o więcej niż 10% oraz jeżeli nie jest w stanie likwidacji lub upadłości.

Utworzenie przez pracodawcę nowych miejsc pracy, dla osób skierowanych na prace interwencyjne, może wiązać się z uzyskaniem refundacji części kosztów wynagrodzenia wraz ze składką ZUS. Kwota i czas refundowania są zależne od wysokości zaproponowanego wynagrodzenia i przynależności osoby zatrudnianej do jednej z tzw. grup ryzyka. Refundacja nie może jednak przekroczyć 616,30 zł brutto. Pracodawca może również otrzymać refundację części kosztów wynagrodzenia w ramach prac interwencyjnych w przypadku zatrudnienia bezrobotnego na pół etatu. W takim wypadku refundacja nie może przekroczyć kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia. Okres refundowania części kosztów wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę może wynosić  6,12 lub 24 miesiące.

Jeżeli pracodawca zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowanych bezrobotnych na okres do 6 miesięcy, wówczas urząd pracy refunduje, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych. Wysokość refundacji nie może przekroczyć kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Urząd pracy refunduje pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.

Refundacja z Urzędu pracy może obejmować okres nawet do 12 miesięcy, jeśli pracodawca zatrudnił w ramach prac interwencyjnych bezrobotnych do 25 roku życia, bezrobotnych długotrwale lub bezrobotnych niepełnosprawnych.

Urząd pracy może refundować - w ramach prac interwencyjnych - przez okres do 24 miesięcy część kosztów wynagrodzenia zatrudnionej osoby bezrobotnej w wieku powyżej 50 lat. Jeżeli do pracy w ramach prac interwencyjnych kierowani są bezrobotni, którzy spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości do 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.

Zainteresowani taką formą zatrudniania pracodawcy powinni nawiązać współpracę z urzędem pracy, a następnie złożyć odpowiedni wniosek o zorganizowanie i finansowanie prac interwencyjnych, zawierając w nim dane dotyczące stanowisk pracy i wymagań kwalifikacyjnych kandydatów do zatrudnienia oraz załączając niezbędne dokumenty.

Powrót do strony: Tygodnik Solidarność Świętokrzyska